Başkandan MesajSevgili çocuklar,

Milletlerin tarihlerinde önemli günler vardır. Bu günlerde anma toplantıları düzenlenir, kazanılmış zaferler bayramlar ile kutlanır. Türkiye’mizin de tarihinde böylesine önemli günler ve zaferler vardır. 23 Nisan da bunlardan birisidir. 

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı ile milletimizin ülke idaresinde söz sahibi olarak TBMM aracılığıyla kendi kendini idare etmeye başlamasının yıldönümünü kutlamaktayız.

Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemâl Atatürk tarafından bu önemli gün, çocuklara armağan edilerek, hem bu tarihin nesiller boyunca unutulmaması sağlanmış, hem de geleceğin büyükleri olan siz çocuklara, dünyanın en anlamlı bayramı hediye edilmiştir…

Yıllardır ülkemizde çocuk bayramı olarak kutlanan 23 Nisan’ı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak daha da geliştirerek artık bir çocuk şenliği ve fuarı haline getirdik.

Bu yıl Kocaeli 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı’nda bu yıl ana tema olarak “bilimi” ele alıyoruz.

Dünyanın dört bir yanından gelecek kardeşlerinizle birlikte Kocaeli’nden bütün dünyaya barış ve sevgi çağrıları yapacaksınız. Başta bölgemizde olmak üzere, tük dünyada bütün insanlığa örnek bir kardeşliği sergilemiş olacağız.

Şenliğimiz ile hem sizler, hem de dünyanın dört bir yanından gelen kardeşleriniz Türkiye’nin ilk Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali’nde pek çok önemli etkinliği de gerçekleştireceksiniz. Birçok eğlenceli atölye, bilim etkinliği, yarışma ve sahne gösterileri ile Kocaeli’nde bir dünya bayramına dönüşen Kocaeli Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali’nde Robot Otomobil Letrons, Rafadan Tayfa Müzikali ve yine ülkemizde ilk kez yapılacak olan Beyin Olimpiyatları ile ilkleri yaşayacaksınız…

Bu eğlence sizlerin, Çocuk Bayramınız kutlu ve mutlu olsun…

Hepinizin gözlerinden öperim… 


İbrahim KARAOSMANOĞLU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı